Afrykańskie rękodzieło

Wyjeżdżając na wakacje na afrykański kontynent od razu wszyscy zachwycamy się afrykańskimi rzeźbami, figurkami, płaskorzeźbami czy maskami. Dla nas europejczyków są one przepiękne, kolorowe i dzikie, nieujarzmione. Jednak czy zastanawiamy się, jak wyglądał rozwój rękodzieła na kontynencie afrykańskim?

Afryka to najbiedniejszy kontynent, jest on jednak kontynentem bardzo atrakcyjnym dla turystów. Zamieszkuje go wielu przedstawicieli różnych plemion, które kultywują swoją kulturę i walczą o to, by nie została ona zapomniana. W wielu afrykańskich wioskach robi się ręcznie przeróżne przedmioty użytkowe, biżuterię, rzeźby, maski czy plemienne figurki.

Rzeźba afrykańska - Sklep Afrykański
Rzeźba afrykańska – Sklep Afrykański

Te wszystkie rękodzieła robi się z drewna czy z rzeczy, które są bogactwem naturalnym w danym regionie Afryki. Produkcja rękodzieła na tamtym kontynencie zawsze była. Jednak znaczny rozwój turystyki sprawił, że te ręcznie robione przedmioty zaczęły być przedmiotami ogólnie pożądanymi przez cudzoziemców.

Afrykanki ręcznie przędą, szyją kolorowe chusty czy całe etniczne ubrania, ten rodzaj rękodzieła także ma wielu chętnych wśród odwiedzających Afrykę cudzoziemców. Liczne figurki afrykańskie, rzeźby afrykańskie i inne przedmioty ręcznie robione przez przedstawicieli afrykańskich plemion to dobro, które także doskonale wpływa na rozwój kulejącej gospodarki Afryki.

W miejscach gdzie jest najwięcej hoteli i gdzie można spotkać ogromne ilości turystów, rzeźba afrykańska odnosi ogromne sukcesy. Jest ona tajemnicza, ma swoją symbolikę, jest przez zwykłych ludzi do końca nie poznana. Przy tych walorach jest bardzo piękna i chętnie kupowana przez cudzoziemców. Te liczne afrykańskie pamiątki każdy turysta pragnie przywieźć ze sobą do domu. Jest to główny powód, że mieszkańcy Afryki bardzo rozwinęli swoje rękodzieło na przestrzeni ostatnich lat. Te inne od innych, naturalne i ręcznie robione przedmioty stały się symbolem Afryki. Korzystając z rozwijającej się turystyki, Afrykanie skorzystali ze swoich umiejętności wykonywania rękodzieła.

Back to Top