Jak wygląda rehabilitacja za pomocą terapii manualnej

Terapia manualna to jedna z podstawowych technik fizjoterapii. Jej celem jest wspomaganie procesu leczenia narządów ruchu. W większości przypadków terapię manualną stosuje się u pacjentów cierpiących z powodu schorzeń kręgosłupa oraz stawów.

Jakie działania obejmuje terapia manualna?

Celem terapii jest uwolnienie pacjenta od bólu. Fizjoterapeuta stosuje wszelkiego rodzaju uciski, uchwyty i liczne techniki masażu. W ten sposób stopniowo przywracana jest ruchomość w zablokowanych częściach kręgosłupa albo stawów.

Metody leczenia są wybierane indywidualnie przez terapeutę. Określa wcześniej czy problemem jest nerw, staw, mięsień a może więzadło. We wszystkich przypadkach stosuje się inny sposób terapii, do czego może być wykorzystany na przykład masaż albo stretching.

Terapia manualna stosowana jest już od wieków. Przez te wszystkie lata przechodziła jednak prawdziwe rewolucje. Już kilkanaście dekad temu poprzez uciskanie pewnych punktów na ciele znachorzy przywracali równowagę mięśniową.

W jakich konkretnie przypadkach można zastosować terapię manualną?

Tak naprawdę w każdym. Pacjenci często zwracają się do fizjoterapeutów kiedy odczuwają jakiekolwiek dolegliwości związane z bólem kręgosłupa bądź mięśni, bólami stawów oraz napięciami, które mogą mieć podłoże stresogenne lub inne.

Co na temat terapii manualnej mówią sami fizjoterapeuci?

„Znamy różne metody leczenia. Terapia manualna stosowana jest jednak najczęściej. Jako specjaliści wiemy, że nie możemy robić niczego na siłę. Razem z pacjentem poznajemy granice bólu i stymulujemy mięśnie do prawidłowego funkcjonowania. Mogłoby się wydawać, że masaż czy uciski nie są w stanie w żaden sposób przywrócić pełnej sprawności mięśnia. Tymczasem dowody wskazują na to, że jest zupełnie inaczej. Co ciekawsze, terapię manualną możemy stosować u osób w każdym wieku niezależnie od stanu zdrowia oraz płci. Jeśli wykonywana jest przez wykwalifikowanego człowieka przyniesie z pewnością same korzyści dla chorego.”

Jak w Polsce wygląda kształcenie fizjoterapeutów, którzy chcą oferować swoim pacjentom terapię manualną?

Większość istotnych informacji dotyczących terapii manualnej nabywanych jest już podczas studiów wyższych. Ci, którzy chcą bliżej poznać specyfikę tej metody leczenia mogą odbyć szkolenia podyplomowe. Warto wiedzieć, że nie tylko kwalifikowani fizjoterapeuci mogą świadczyć usługi z zakresu terapii manualnej. Prawo nie zabrania uczyć się tego fachu również masażystom. Niemniej jednak zalecamy, aby przed wyborem terapeuty manualnego dokładnie zapoznać się z jego doświadczeniem.

Więcej informacji na temat terapii manualnej na stronie Rehabilitacja RST

Back to Top