Jak wygląda uprawa aloesu?

Aloes to roślina zaliczana do grupy sukulentów. Pochodzi z Południowej Afryki i cechuje się dużą ilością mięsistych liści o wysoce leczniczych właściwościach wewnętrznego miąższu. Istnieje kilka odmian aloesu, które można z łatwością hodować w zaciszach domowych. Z racji egzotycznych upodobań tej rośliny uprawa może być prowadzona jedynie w zamkniętych pomieszczeniach.

Aloes – wymagania

  • Stanowisko: roślina ta nie jest szczególnie wymagająca. Wystarczy tylko stworzyć jej odpowiednie warunki. Potrzebuje stanowiska jasnego, ale nie nazbyt nasłonecznionego. Aloes świetnie czuje się na parapetach przy oknach zlokalizowanych od strony południowej.
  • Podłoże: do uprawy aloesu możemy zastosować ziemię uniwersalną połączoną z gruboziarnistym piaskiem. Jak wszystkie sukulenty aloes potrzebuje gleby o wysokiej przepuszczalności.
  • Temperatura: w okresie kwitnienia aloes świetnie czuje się w temperaturze pokojowej. Zimą, w czasie wegetacji, temperatura powinna oscylować w granicach dziesięciu stopni Celsjusza.
  • Podlewanie: aloes podlewamy systematycznie, zwiększając obfitość wody w okresie kwitnienia. Zimą sukulent nie wykazuje wysokiego zapotrzebowania na wodę, dlatego wówczas o roślinie najlepiej jest na kilka tygodni zapomnieć. Jeśli nasza roślina będzie podlewana zbyt intensywnie to szybko doprowadzimy do procesu gnilnego a co za tym idzie – śmierci aloesu.

Uwaga! Kiedy zauważymy, że aloes podlewany był nadmiernie i proces gnilny już się rozpoczął możemy spróbować uratować roślinę podsypując ją węglem drzewnym i środkiem grzybobójczym. Przesadzamy też roślinę do nowej doniczki używając świeżego, wysoce przepuszczalnego podłoża.
Podlewając aloes pod żadnym pozorem nie spryskujemy jego liści – jest to najczęstszy błąd początkujących hodowców, który również prowadzi do gnicia rośliny.

  • Nawożenie: w okresie od początku wiosny do końca lata aloes należy nawozić regularnie (maksymalnie co dwa tygodnie) środkami z zawartością potasu.

Czy aloes można przesadzać bezpiecznie?

Nie wszystkie rośliny mogą być przesadzane, ale aloes nie tylko może, ale także powinien być regularnie przenoszony do świeżego podłoża. Eksperci radzą, aby młode rośliny przesadzać średnio co trzy lata a starsze znacznie rzadziej.

W domowych warunkach często możemy zauważyć wielokrotne kwitnienie aloesu – również zimą. Wówczas pielęgnujemy roślinę tak samo, jak w lecie czy wiosną.

Leczenie aloesem

Prawidłowa pielęgnacja aloesu pozwoli nam w pełni korzystać z jego dobroczynnych właściwości zdrowotnych. W celach leczniczych stosuje się miąższ z liści. Najlepiej sprawdza się tu roślina nie starsza nić trzyletnia.

Aloesy.com

Back to Top