Status społeczny, a problem z alkoholem

Czy status społeczny możemy powiązać z alkoholizmem? Czy są to tylko błędne stereotypy, które krążą od lat i wprowadzają nas w błąd? Przekonaj się razem z naszym artykułem, czy rzeczywiście najczęściej bezdomni, bezrobotni i robotnicy budowlani mają największe problemy z alkoholizmem.

Wciąż na hasło „alkoholik” mamy przed oczami najgorszy widok człowieka. Wciąż łączymy chorobę z osobami bezrobotnymi, bezdomnymi, a także tymi, które pracują w branży budowlanej. Jak się jednak okazuje, po wielu badaniach i rankingach, jest to błędny stereotyp, chociaż od reguły zawsze są wyjątki. Jednak do konkretów.

Obecnie to najczęściej osoby dobrze zarabiające i prosperujące mają problemy z kieliszkiem. Zbyt często za niego sięgają biznesmeni, osoby na kierowniczych stanowiskach, lekarze, a także przedstawicie zawodów społecznego zaufania (policjanci, strażacy, a nawet kierowcy pojazdów). Często niestety status społeczny – szczególnie ten wysoki, powoduje że nie chcemy widzieć danych problemów, bo przecież alkoholizm dotyczy marginesu społecznego. Po spotkaniach anonimowych alkoholików jednak widać, że właśnie jest zupełnie inaczej, a my wciąż obrażamy ludzi, którym się to po prostu nie należy.

Skąd się to wszystko bierze? Przede wszystkim wysoki status społeczny sprawia, że często nawet nie chcemy łączyć danych osób z problemami, które stereotypowo przypisujemy komuś innemu. Jest to naturalnie błędne myślenie, które tylko powiela problemy. Przecież dobrze zarabiający biznesmen nie może wykazywać chęci do częstego zaglądania w kieliszek. Wygląda schludnie, czysto, ma kochającą rodzinę i jeździ rano do pracy.

Każdy później się dziwi – jak to w ogóle jest możliwe, że doprowadziło to do tak głębokich problemów. Jak się okazuje – alkoholizm każdego dotyka w taki sam sposób, nie ma osób słabszych i mocniejszych, lepszych czy gorszych, dobrze zarabiających czy bezrobotnych. Jeżeli myślimy o tej chorobie, trzeba na każdego patrzeć w taki sam sposób i być może wtedy dopiero dostrzeże się ten realny problem, który szybko zauważony, można leczyć z dobrymi skutkami.

Szukasz pomocy? Zdajesz sobie sprawę ze swojego problemu i chciałbyś rozpocząć terapię? Zapraszamy na stronę: Terapie „Tu i Teraz”

Back to Top