Współuzależnienie od alkoholu – jak je rozpoznać?

Współuzależnienie od alkoholu jest stanem, za który w największym stopniu odpowiedzialny jest stres. Ten rodzi się i nasila ze względu na bliski i trwający regularnie kontakt z osobą uzależnioną. I choć przez długi czas współuzależnieniu nie przydawano tak dużej wagi, jak samemu alkoholizmowi, dziś wiadomo, że jest to poważny problem. Nie ma też wątpliwości, że współuzależnienie od alkoholu nie ustąpi samo nawet, jeśli osoba zmagająca się z chorobą alkoholową przestanie pić.

Jak objawia się współuzależnienie?

Osoby współuzależnione długo nie są świadome tego, z jak poważnym problemem mają do czynienia. Pierwszym krokiem do uporania się z nim jest zatem prawidłowe rozpoznanie jego objawów. Te mogą mieć zróżnicowany charakter, najczęściej mówi się jednak w tym kontekście o biernym trwaniu w związku z alkoholikiem oraz o poważnych problemach emocjonalnych wynikających z tego. Współuzależnienie objawia się też systematycznym obniżaniem poczucia własnej wartości. Może łączyć się to zarówno z większą zależnością od innych ludzi, jak i z większą niezależnością bazującą na utracie własnych potrzeb i pragnień. Należy przy tym podkreślić, że oba zjawiska są tak samo niebezpieczne.

Jak sobie radzić ze współuzależnieniem?

Lekarze są zdania, że na współuzależnienie od alkoholu należy spoglądać nie tylko jako na skutek życia w bliskich relacjach z alkoholikiem. Podkreślają też, że można mówić o nim jako o typie niedojrzałej osobowości. Właśnie dlatego problemu nie rozwiązuje sama walka z chorobą alkoholową podejmowana przez osobę, która jest nią dotknięta. Osoba współuzależniona nie jest w stanie sama uporać się ze swoim problemem i w pewnym momencie nie umie już prawidłowo reagować na swoje potrzeby, bawić się oraz wprowadzać się w stan odprężenia. Jest napięta, wystraszona i zawstydzona, a rozprawienie się z tym stanem nie jest możliwe bez pomocy z zewnątrz.

Na szczęście, dziś współuzależnieniu poświęca się coraz więcej uwagi. Problem jest nagłaśniany w mediach, pojawiają się też terapeuci koncentrujący się właśnie na pomocy osobom zmagającym się z nim. Prowadzona jest zarówno terapia indywidualna, jak i grupowa, nie raz nie mniej pracochłonna niż ta, której poddaje się sam alkoholik. Ze współuzależnieniem nie można poradzić sobie na jednym spotkaniu terapeutycznym, warto jednak podjąć próbę uwolnienia się od niego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top