Nietrzymanie moczu po porodzie – czy da się rozwiązać ten problem?

Nietrzymanie moczu po porodzie to problem, który spotyka wiele kobiet. Niezwykle pomocny w tym przypadku będzie regularnie wykonywany trening mięśni dna miednicy. Jak ćwiczyć partie odpowiedzialne za trzymanie moczu?

Po porodzie nie wszystko się kończy

Ciąża to piękny stan zwany nawet błogosławionym. Czas oczekiwania na przyjście na świat dziecka to piękne chwile. Towarzyszy tym chwilom radość, ale też niepewność, która dotyczy różnych sfer.

Ciąża i poród to ogromne wyzwanie dla organizmu. Prawie każda kobieta może się poskarżyć na co najmniej jedną dolegliwość ciążową, chociaż zwykle jest ich więcej niż jedna. Jeśli ktoś myśli, że po porodzie, który jest niesamowitym wysiłkiem, wszystko wraca do normy, to jest w błędzie.

Pomijając czas połogu, który na szczęście trwa tylko około miesiąca, to inne dolegliwości mogą być długodystansowe.

Najczęstsze utrapienia mam

Kobiety, które za sobą mają już poród i mogą cieszyć się maleństwem, często czekają efekty uboczne tego wysiłku.
Do najczęściej spotykanych należą osłabione mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy, hemoroidy, depresja, problemy ze zwieraczami odbytu, rozstępy i niekiedy problemy z kręgosłupem.

Na szczęście na większość z nich jest jakaś skuteczna rada. Najczęstszym występującym objawem są osłabione mięśnie dna miednicy. Konsekwencjami tej słabości są problemy z utrzymywaniem moczu i z czerpaniem satysfakcji ze współżycia. Im więcej porodów kobieta ma za sobą, tym w gorszej kondycji mogą być te mięśnie.

Zobacz: BeBo Trening - Ćwiczenia mięśni dna miednicy BeBo® Polska

Najlepszy sposób na wzmocnienie mięśni Kegla

Jak sama nazwa wskazuje, mamy do czynienia z mięśniami – a mięśnie należy ćwiczyć. Prosty trening wzmocni tę partię ciała. Można sięgnąć po porady u fizjoterapeuty lub ginekologa w razie jakichkolwiek obaw, lecz większość ćwiczeń jest nieinwazyjnych.

Inne ćwiczenia dotyczą napinania i rozluźniania mięśni dna macicy. Tak jak w przypadku treningu brzucha czy całego ciała – na efekty trzeba poczekać. Najlepiej uzbroić się w cierpliwość i regularnie ćwiczyć kilka tygodni. Tylko systematyczność i wytrwałość zapewnią pożądane efekty!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top