Pellet pelletowi nierówny, czyli na co zwrócić uwagę przy zakupie opału?

Pora jesienno- zimowa to czas, kiedy koniecznym jest wybranie odpowiedniego opału. Na rynku dostępnych jest wielu dostawców pelletu, którzy zapewniają o najwyższej jakości oferowanego przez siebie produktu. Zapewnienia zapewnieniami, jednak zanim podejmiemy decyzję odnośnie zakupu tego, a nie innego opału warto, abyśmy zgłębili temat i postawili na wartościowy materiał.

Czym jest pellet i jak przebiega jego produkcja?

Pellet to nic innego jak materiał opałowy, który powstaje z odpadów drzewnych. W pierwszej kolejności obrabia się dany surowiec, z jakiego ma powstać, czyli rozdrabia i w razie konieczności poddaje suszeniu. W dalszym etapie ponownie się go rozdrabniania, aby ostatecznie przeprowadzić proces granulacji. Dzięki takim zabiegom może on uzyskać odpowiednią formę zwaną granulatem. Pellet należy schłodzić oraz przechowywać w dedykowanych tej czynności warunkach.

Z jakich materiałów wykonany jest pellet i który sprawdzi się najlepiej?

Na rynku dostępne są różne rodzaje pelletu. W związku z tym możemy wyróżnić pellet agro powstający z siana, słomy lub biomasy roślin energetycznych. Kolejnym rodzajem pelletu jest pellet drzewny produkowany ze zrębek i trocin. Następnie możemy wymienić pellet z łusek słonecznika oraz innych odpadów. Najlepszym rodzajem pelletu, który ma służyć jako opał jest pellet drzewny. Niemniej jednak to, czy rzeczywiście zawiera on tylko naturalne składniki przekonać się możemy po zapachu. Jeżeli jest on przyjemny to dobry znak, jeżeli ciężko nam wyczuć zapach drewna – odpuśćmy sobie, bo prawdopodobnie nie jest to dobry materiał.

Zobacz:  Skład drewna Wrocław - "U Grzegorza"

Jak długo pellet trzyma ciepło?

Tak naprawdę wszystko zależy od ustawień pieca, nie mniej jednak pellet dobrej jakości potrafi przy niewielkim jego nakładzie zapewnić odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku przez wiele godzin. Jest to zdecydowanie najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. W związku z czym warto zrezygnować z innych materiałów do ogrzewania, na rzecz właśnie wyżej wspomnianego, które ma zbawienny wpływ na środowisko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top