Psychika niepijącego alkoholika

Picie alkoholu w dużych ilościach uzależnia. Trudno jest patrzeć, kiedy nasi bliscy (brat, ojciec, matka itd.) wpadają w sidła nałogu i zatracają się w butelce, która przejmuje nad nimi kontrolę. Codzienne życie z takimi osobami to piekło. Zdarza się jednak, że potrafią przez jakiś czas odstawić trunki na bok. Szczęście rodziny nie trwa niestety długo. Dlaczego? Bo psychika niepijącego alkoholika powoduje, że czuje się on coraz bardziej rozdrażniony. A to nie wszystkie problemy, jakie się wtedy pojawiają.

Uzależnienie od alkoholu a funkcjonowanie organizmu

Zanim jednak skupimy się na tym, co czuje niepijący alkoholik, najpierw wyjaśnimy, jak działa etanol na organizm człowieka. W małych ilościach, smakowany okazyjnie, nie jest bardzo niebezpieczny. Gorzej, kiedy do szklanki zagląda się kilka razy w tygodniu lub częściej.

Wówczas zostaje całkiem zaburzone funkcjonowanie układu nerwowego i krążenia. Alkoholik zachowuje się coraz bardziej agresywnie, zaczyna mieć zwidy. A jego wątroba i trzustka są tak uszkodzone, że nie mogą już pracować idealnie. Co więcej, pojawiają się skoki ciśnienia i kłopoty z żołądkiem.

Co czuje niepijący alkoholik?

Psychika niepijącego alkoholika zmienia się o 180 stopni. Pojawia się poczucie winy, smutek, wstyd, bezradność. Natomiast z medycznego punktu widzenia, po maksymalnie 48 godzinach od odstawienia wódki (i innych wysokoprocentowych trunków) dają o sobie znać objawy AZA (Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego).

Takimi symptomami są m.in..: zwiększony lęk, wahania nastrojów, drżenie rąk, wymioty i bóle głowy. Co więcej, mogą także – w cięższych przypadkach – wystąpić różne halucynacje i psychozy alkoholowe. Co więc robi osoba będącą w sidłach nałogu? Powraca do niekontrolowanego picia, aby czuć się lepiej. Tylko człowiek silny psychicznie da radę utrzymać stan trzeźwości przez długie miesiące.

Zobacz: Leczenie Alkoholizmu Kraków - Terapie Tu i Teraz

Jak skutecznie walczyć z alkoholowym głodem?

Wiemy już, z jakim problemami mierzy się niepijący alkoholik. Odczuwanie głodu alkoholowego jest potężne. Wystarczy, że łyknie jeden kieliszek wódki, a za moment wpadnie w nałogowy ciąg. Co więc musi zrobić, aby wyjść z uzależnienia?

Ważne jest wsparcie bliskich, którzy namówią go chociażby na udanie się na spotkania AA. Uczestnictwo w takich mityngach i poznanie historii innych ludzi, którzy cierpią na uzależnienie od alkoholu, pomoże mu podjąć odpowiednią walkę. A w dalszej kolejności zwiększenie swojej szansy na trzeźwość.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top