Wszystko, co powinieneś wiedzieć o odtruciu alkoholowym

Nie od dziś wiadomo, że leczenie alkoholizmu to trudny i ogromnie skomplikowany proces. Znacznie łatwiej przerwać jest ciąg alkoholowy niż uporać się z jego następstwami. Na szczęście odtrucie alkoholowe można przeprowadzić w sposób łagodny dla pacjenta. Trzeba jednak robić to w sposób przemyślany i systemowy.

Dlaczego nie zaleca się całkowitego i nagłego odstawienia alkoholu?

Po pierwsze, bo byłaby to terapia szokowa dla organizmu chorego. Natychmiast po całkowitym zaprzestaniu picia pojawiłyby się objawy syndromu odstawienia. A osoba uzależniona czułaby się fatalnie zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Poza tym, gdyby podawano jej wyłącznie same płyny, mogłoby dość u niej do ataku padaczki, wylewu, udaru, bądź zatoru płucnego.

W jaki więc sposób leczyć osobę, która dopiero co wydostała się ze szpon ciągu alkoholowego?

Po pierwsze należy jej podawać przez jakiś czas leki, które zastąpią jej w jakimś ułamku alkohol. Po drugie taka osoba powinna zażywać lekarstwa, które ustabilizują jej przemianę materii i ciśnienie tętnicze oraz tętno. Wskazane jest też, by brała preparaty zapobiegające wymiotom. Przydadzą się jej również specyfiki wspierające regeneracje uszkodzonego układu pokarmowego. Oczywiście priorytetem muszą być w tym wypadku leki zapobiegające padaczce, udarowi czy zawałowi to konieczność, bo bez tego życie osoby, która przerwała ciąg alkoholowy- byłoby poważnie zagrożone.

Zobacz: Odtrucia alkoholowe Kraków - MEDICUS

Na czym powinno się opierać skuteczne odtrucie alkoholowe?

Po pierwsze na doborze odpowiednich leków. Po drugie istotnym czynnikiem, który decyduje o sukcesie całej kuracji- jest czas terapii. Powinien być on dobierany wedle indywidualnych potrzeb i cech fizjologicznych pacjentów. Po trzecie detoks absolutnie nie powinien się opierać wyłącznie na wypłukiwaniu alkoholu z organizmu za pomocą kroplówek. Powinna mu towarzyszyć terapia farmakologiczna połączona z leczeniem psychiatrycznym. Alkohol wyrządza przecież spustoszenie nie tylko w narządach wewnętrznych, ale i w układzie nerwowym. O niego też należy się odpowiednio zatroszczyć. Jak widać leczenie alkoholizmu to proces, który musi być przeprowadzony pod czujnym okiem lekarza specjalisty. Tylko on jest w stanie ocenić postępy pacjenta i ocenić, czy jest już gotowy na życie w trzeźwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top