Brykiet drzewny a pellet – różnice

Węgiel – nasze polskie, czarne złoto. Od szeregu dziesięcioleci jest dominującym paliwem grzewczym w naszych domach. Posiada jednak mnóstwo wad – w trakcie jego spalania do atmosfery wydziela się wiele szkodliwych substancji. Ekologiczną alternatywą dla tego materiału jest pellet oraz brykiet. Oba paliwa powstają z przyjaznej dla środowiska biomasy.

Pellet a brykiet drzewny – różnice

Zarówno pellet, jak i brykiet są pochodnymi drewna. Pellet wytwarzany jest głównie z drewnianych odpadów, ścinek, kory czy trocin. Brykiet podobnie. Powstaje na bazie trocin, słomy, torfu czy węgla drzewnego. Obie biomasy poddawane są obróbce wysokim ciśnieniem. W ten sposób powstaje materiał o określonej formie i wielkości.

Największa różnica pomiędzy pelletem a brykietem dotyczy wielkości. Pellet jest dostępny w sprzedaży pod postacią małych krążków, których średnica wynosi zaledwie kilka mm. Długość wynosi około 5 cm. Brykiet drzewny przybiera nieco większą formę. Najczęściej jest to kształt walca o średnicy 6 cm i długości 15 cm.

Wydajność grzewcza

Dla zwykłego konsumenta najważniejsza jest informacja o wydajności grzewczej. Zarówno brykiet, jak i pellet pod tym względem uzyskują zdecydowanie lepsze parametry niż tradycyjne drewno. Najlepiej zwracać uwagę na kaloryczność danej biomasy. W przypadku pelletu wynosi ona od 15 do 22 GJ/t. Gdy mowa o brykiecie to uzyskuje on nieco mniejszą kaloryczność od 15 do 19 GJ/t. Jeśli chcemy mieć pewność, że dany produkt jest wysokiej jakości zwracajmy uwagę na certyfikaty. Dzięki temu wiemy, że brykiet czy pellet jest zgodny ze wszelkimi europejskimi normami.

Brykiet czy pellet – co jest korzystniejsze?

Na podstawie powyższych danych widać, że pellet i brykiet mają mnóstwo cech wspólnych. Produkowane są na bazie niemal tych samych produktów. Obie biomasy poddawane są wysokociśnieniowej obróbce. Zasadnicza różnica pomiędzy brykietem a pelletem dotyczy sposobu spalania. Brykiet ze względu na nieco większy kształt spokojnie można spalać w piecach przeznaczanych do węgla czy drewna. Zastosowanie brykietu najczęściej pociąga za sobą wymianę kotła. Pellet może być spalany wyłącznie w dedykowanych niemu kotłach. Wybór pelletu pociąga więc za sobą dodatkowe koszty, związane z wymianą pieca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to Top